Taberele anuale EKE

La prima întrunire a Consiliului Director al asociației EKE (SCA) pe țară, delegații au aprobat propunerea ca o dată pe an, în prima săptămână a lunii august, membrii să se adune în cadrul unei tabere itinerante.

Întâlnirea se numește tabără itinerantă fiindcă locația este diferită în fiecare an: câte o zonă pitorească a Transilvaniei, fiind organizată de câte o filială/organizație membră a EKE. Tabăra itinerantă este cel mai mare eveniment organizat de EKE.

Tabăra itinerantă este ocazia perfectă:
 

  • pentru cunoașterea mai bună a meleagurilor, istoriei și tradițiilor noastre;
  • pentru organizarea Adunării generale a delegaților, organul suprem de conducere al EKE;
  • pentru formarea de relații de prietenie între diferitele filiale, organizații membre, organizații invitate, respectiv membrii acestora.


Taberele itinerante organizațe în perioada 1992-2019:
 

Nr. Locație Perioadă Organizator Număr participanți
I. Colțești (Torockószentgyörgy) 31 iulie – 2 august 1992 SCA Filiala Cluj 160
II. Vadu Crișului (Rév) 5-8 august 1993 SCA Filiala Bihor 164
III. Bixad (Sepsibükszád) 26-28 iulie 1994 CSTTE Miercurea Ciuc 188
IV. Dâmbul Morii (Malondombok) la poalele Masivului Piatra Mare (Nagykõhavas) 27-30 iulie 1995 SCA Filiala Brașov 240
V. Malnaș Băi (Málnásfürdő) 1-4 august 1996 SCA Filiala Covasna 290
VI. Pasul Vârtop 31 iulie – 3 august 1997 SCA Filiala Bihor + SCA Filiala Cluj 370
VII. Colțești (Torockószentgyörgy) 29 iulie – 2 august 1998 SCA Filiala Cluj 465
VIII. Izvora (Forrásliget) 27 iulie – 1 august 1999 SCA Gutinul Baia Mare 558
IX. Izvorul Luna (lângă Negrești-Oaș) 2-6 august 2000 SCA Filiala Satu Mare 609
X. Săcuieu (Székelyjó, Țara Călatei) 1-5 august 2001 SCA Filiala Cluj 1084
XI. Gheorgheni (Gyergyószentmiklós, km 4) 31 iulie – 4 august 2002 SCA Filiala Gheorgheni 1053
XII. Răstolița (Ratosnya) 30 iulie – 3 august 2003 SCA Filiala Târgu Mureș 1153
XIII. Gheorgheni (Gyergyószentmiklós, km 6) 4-8 august 2004 SCA Filiala Gheorgheni 1180
XIV. Cavnic (Kapnikbánya) 3-7 august 2005 SCA Gutinul Baia Mare 1270
XV. Rimetea 1-6 august 2006 SCA Filiala Cluj și SCA Filiala Turda 1163
XVI. Câmpu Cetăţii (Vármező) 31 iulie – 5 august 2007 SCA Filiala Târgu Mureș 979
XVII. Săcuieu (Székelyjó) 27 iulie – 1 august 2008 SCA Filiala Cluj 629
XVIII. Finiş (Várasfenes) 28 iulie – 2 august 2009 SCA Filiala Bihor
 
876
XIX. Gheorgheni (Gyergyószentmiklós) 27 iulie – 1 august 2010 SCA Filiala Gheorgheni
 
1119
XX. Iara (Alsójára) 26 – 31 iulie 2011 EKE – Kolozsvár 1891 (SCA – Cluj 1891)
 
964
XXI. Majzos – Vlăhiţa (Szentegyháza) 31 iulie – 5 august 2012 SCA Filiala Odorheiu Secuiesc
 
1383
 
XXII. Frumoasa (Szépvíz) 29 iulie – 4 august 2013 Csíkszéki EKE (SCA Scaunul Ciucului)
 
1303
 
XXIII. Plăieşti (Kövend) 29 iulie – 3 august 2014 SCA Filiala Turda
 
1080
 
XXIV. Băile Tușnad (Tusnádfürdő) 28 iulie – 2 august 2015 Csíkszéki EKE (SCA Scaunul Ciucului) 1245
XXV. Borsec (Borszék) 26-31 iulie 2016 EKE Gyergyó (SCA Gheorgheni) 1501
XXVI. Reci (Réty) 25-30 iulie 2017 EKE Háromszék (SCA filiala Covasna) 1347
XXVII. Codlea (Feketehalom) 30 iulie – 5 august 2018 EKE Brassó (SCA Brașov) 1209
XXVIII. Sovata (Szováta) 30 iulie – 4 august 2019 EKE Marosvásárhely (SCA Târgu Mureș) 1548

 

XXIX. Tabăra EKE Lunca de Sus (Gyimesfelsőlok)
 

Dezvoltarea paginii web a fost finanțată de:
Communitas alapitvány Bethlen Gábor alap