Megjelent Erdély legszebb túraútvonalai

Napokon belül érkezik a nyomdából a nagyváradi Czárán Gyula Alapítvány legújabb, sorban a 8. kiadványa, Czárán Gyula: Stina de Vale-i regék című köteteinek (1. Nagyvárad, 1896, Láng József könyvnyomdája, 2. Kolozsvár, 1900, Ajtai K. Albert magyar polgár könyvnyomdája) összevont, reprint szerű kiadása. A könyvben mellékletként adjuk ki a legendás igazgató, közéleti személyiség, Fischer Aladár rövid életrajzát, közel ötven korabeli, üvegre készült diafelvétel digitalizált és számítógépen feldolgozott változatával egyetemben. Ezeket dr. Wild Endre minorita atya készítette azokon a kirándulásokon, amelyeket Fischer Aladár szervezett az Aradi Római Katolikus Főgimnázium diákjainak (ma Csiky Gergely Iskolaközpont) a két világháború között, a Bihar-hegység czáráni útjain.
A másik kötetet, amiről itt szólni szeretnék, és amelyhez alapítványunknak is köze van: Erdély és környékének legszebb túraútvonalai – Túrázók nagykönyve, a budapesti Totem Kiadó kiadványa. A kötetet szerzőként Szilágyi Palkó Pál (Kolozsvár) jegyzi. A részletes túraútvonalak mellett az előszó után rövid összefoglalót is olvashatunk az erdélyi turistaság történetéről dr. Nagy Balázs, a kötet szerkesztőjének tollából. Ebben az előszóban az EKE és nagy alakjai, valamint mecénásai között Czárán Gyula tevékenységéről is szó esik: „Taglétszámban, szervezettségben, hatékonyságban és az eredményeket tekintve is kiemelkedik közülük az Erdélyi Kárpát-Egyesület, amely ma is a legszervezettebb és legátfogóbb működésű, Kárpátokban tevékenykedő társulat. (…) Ezt a fellendülést tetőzi be 1905-ben a diákturistaság megindulása, a rendszeresített iskolai kirándulások és tanulmányutak elterjedése, de be is árnyékolta az EKE-alapítótag, Radnóti Dezső hírlapíró és Czárán Gyula halála. Az egyiknek szerencsés ötletekben bővelkedő, kitűnő szervezőképessége, a másiknak kifogyhatatlan és sikeres tájkutatásai komoly rangot, országos hírnevet adtak az EKE-nek és az egész erdélyi turizmusnak.” A kiadó felkérte alapítványunkat, lennénk abban segítségükre, hogy korabeli felvételekkel tudják illusztrálni ezt a korszakot. Egyeztetések és pontosítások után felajánlottunk öt Czárán-korabeli felvételt. 
Az igényes kivitelezésű könyv októberben jelent meg, de a terjedelem korlátai miatt természetesen nem tartalmazhatja Erdély összes legszebb túraútvonalát.